• کارکرد استابیلایزر تصویر ؛ در دوربین و لنز چیست ؟

  بازدید : 95  نمایندگی کانن 


  عملکرد استابیلایزر تصویر به طور معمول در قالب استاپ های سرعت شاتر مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد و به عنوان مثال قدرت استابیلایزر لنز را معادل با 4 یا 5 استاپ سرعت شاتر معرفی می کنند . دراین مطلب شرح مختصری در رابطه با عملکرد استابیلایزر تصویر را مورد اشاره قرار می دهیم .


  تاثیر  IS چیست ؟


  به طور معمول ؛ لرزش هایی که از دست یا بدن عکاس به دوربین و لنز منتقل می شوند ؛ موجب بلور شدن بخش هایی از تصویر می گردند . لرزش دست انسان یکی از اصلی ترین عوامل از بین رفتن جزئیات در تصاویر به شمار می آید .


  اهمیت IS  در چیست ؟


  به عنوان یک قاعده کلی ؛ زمانی که با استفاده از دوربین بر روی دست عکاسی می کنیم ؛ بهترین سرعت شاتر برای از بین بردن تاثیر لرزش دست در عکس از تقسیم 1 بر عدد فاصله کانونی لنز به دست می آید .


  اما در هر صورت ؛ در بسیاری از موارد نیز این فرمول قابل استفاده نخواهد بود . به عنوان مثال ؛ در زمان عکاسی در محیط های تاریک و کم نور ؛ بازتر نمودن دیافراگم و کاهش دادن سرعت شاتر برای دستیابی به یک تصویر با نوردهی مطلوب ؛ ضروری می باشند .


  استابیلایزر تصویر در اینجا به شما کمک می کند تا لرزش های دوربین را به گونه ای اصلاح نمایید که در زمان استفاده از یک سرعت شاتر پایین ؛ هنوز هم جزئیات مطلوب را در درون کادر تصویر در اختیار داشته باشید .

  نمایندگی کانن

  تصویر با استابیلایزر روشن 

  تصویر با استابیلایزر خاموش 


  در تصاویر بالا ؛ از فاصله کانونی 105 میلیمتر و با سرعت شاتر 4/1 ثانیه عکاسی شده است و این سرعت در حدود 4 استاپ پایین تر از سرعت شاتری است که با استفاده از فرمول بالا ؛ باید محاسبه می شد .


  در این شرایط خاموش و یا روشن بودن استابیلایزر تصویر ؛ عملکرد کاملا مشهودی را در زمان ثبت تصویر ؛ از خود نشان می دهد و..


  تاثیر XX چیست ؟


  XX به این معناست که در زمان عکاسی با استابیلایزر روشن ؛ تاثیر عملکرد استابیلایزر بر اصلاح لرزش ها به گونه ای است که گویی با XX استاپ سرعت شاتر بالاتر عکاسی شده است .  


  به عنوان مثال در تصاویر فوق , در زمان استفاده از یک لنز RF24-105mm f/4L IS USM عملکرد استابیلایزر معادل با 5 استاپ سرعت شاتر است و این امر موجب می شود تا حالت شارپ تصویر همانند عکاسی با سرعت شاتر 100/1 تا 125/1 ثانیه ؛ افزایش یابد .


  برچسب‌ها :


  دیدگاه شما

  دیدگاه ها

   - هنوز دیدگاهی ثبت نشده است -